niedziela, 11 stycznia 2015

Walne Zebranie 2015 - sprawozdanie z działalności PFKS w latach 2012-14

Za dwa tygodnie - 25.01.2015 - zgodnie z wcześniejszą (patrz post poniżej) informacją odbędzie się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Delegatów PFKS. Miejsce Zebrania zostanie szczegółowo podane w najbliższym czasie (zgodnie z informacją z poniższego postu).

Zgodnie ze statutem PFKS, Zarząd ma obowiązek, na 14 dni przed Zebraniem przedstawić sprawozdanie z działalności oraz ramowe finansowe. Niniejszym ów obowiązek zostaje spełniony.



SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE Z DZIAŁALNOŚCI POLSKIEJ FEDERACJI KLUBÓW SPEEDROWEROWYCH ZA OKRES 2012 - 2014 ROK.


I.                  Stan organizacyjny PFKS.

Członkowie PFKS
Stan w dniu Walnego Zebrania
Przybyło w okresie sprawozdawczym
Ubyło w roku sprawozdawczym
Zwyczajni
17
2
-
Honorowi
1
-
-
Wspierający
1
-
-
Razem
19
2
-


II.              PFKS posiada następujące struktury organizacyjne.
Zarząd PFKS posiada struktury organizacyjne powołane (poprzez wprowadzenie zmian) przez Zarząd w 2012 r. zgodnie z § 44 ust. 3 pkt. 3 Statutu PFKS.


III.           Działalność organizacyjna.
W okresie sprawozdawczym odbyło się 12 posiedzeń Zarządu (po cztery posiedzenia każdego roku) oraz inne zebrania powołanych komórek organizacyjnych wg bieżących potrzeb.
W okresie sprawozdawczym nastąpiły zmiany w składzie Zarządu PFKS – wobec rezygnacji z pełnienia wszelkich funkcji w Zarządzie kol. Jana Wiesiołka, w dniu 30.06.2012 r. w Maksymilianowie odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie Wyborcze Delegatów PFKS, podczas którego dokonano wyborów uzupełniających na wakujące miejsce w Zarządzie. W wyniku przeprowadzonych wyborów do Zarządu PFKS został wybrany kol. Marcin Puk.
Na obytym w tym dniu zebraniu Zarządu dokonano zmian w podziale funkcji w Zarządzie – dotychczasowy Sekretarz Zarządu, Maciej Laskowski został przesunięty na zwolnione stanowisko Wiceprezesa ds. organizacyjno–finansowych, a nowo wybranemu członkowi Zarządu Marcinowi Pukowi powierzono obowiązki Sekretarza Zarządu.

1.   W zakresie prowadzenia działalności administracyjnej PFKS odnotowano:
a)    Nadzór nad korespondencją przychodzącą i wychodzącą – jej przygotowanie.
b) Wydawanie oficjalnych wiadomości, zawierających informacje zarówno spraw administracyjnych, jak i tych (w sumie to było ich dużo więcej) związanych stricte z rozgrywkami sportowymi, w formie wirtualnej tablicy ogłoszeń – BLOGa.
c)   Przyjęcie zgłoszeń klubów do rozgrywek i ich weryfikacja.
d)   Zatwierdzanie zawodników (na wniosek Specjalisty ds. licencji w latach 2012 i 2013 do poszczególnych zespołów).
e)   Nadzór formalny nad ww. Specjalistą, który w roku 2012 wydał 11 licencji zawodniczych (licencji torów, sędziowskich i kierowników zawodów w roku 2012 nie wydano), w 2013 wydał 7 licencji zawodniczych, zweryfikował pozytywnie 1 tor (Leszno po przebudowie) i 1 negatywnie (tymczasowy tor Victorii Poczesna, znajdujący się w granicach miasta Częstochowa; gospodarze otrzymali wytyczne). Od sezonu 2014 obowiązki Specjalisty ds. licencji przejęło Biuro Administracyjne.
f)    Formalny nadzór nad pracą Koordynatorów Okręgów i funkcyjnych Biura Administracyjnego.
g)   Przyjmowanie dokumentacji z zawodów i ich weryfikacja (w tym przekazywanie spraw związanych z dyscypliną do FTS). Dotyczy to zawodów na szczeblu centralnym, zawody okręgowe odbywały się pod nadzorem koordynatorów okręgów.
h)   Przyjmowanie protestów, skarg, zażaleń itp. od klubów, sędziów, zawodników i działaczy i ich rozpatrywanie, ew. kierowanie ich do Federacyjnego Trybunału Speedrowerowego.
i)     Zbieranie propozycji i przygotowywanie własnych pomysłów dotyczących koniecznych zmian w RSS.
j)     Na wniosek zainteresowanych, wydawano wykładnię prawną odnośnie wewnętrznych przepisów.


2.   W zakresie współpracy z instytucjami rządowymi, samorządowymi i społecznymi.
W roku 2012 Prezes Zarządu i Wiceprezesi przygotowali wniosek – ofertę do Ministerstwa Sportu i Turystki. Oferta dotyczyła pozyskania środków z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej na „Udział w ME Wielka Brytania 2012 reprezentacji Polski” i takie wsparcie PFKS otrzymała. W sprawozdawczym okresie za 2012 r. dokonano wymaganego rozliczenia częściowego i rocznego z przyznanej dotacji w 2011 r. na „Przygotowanie reprezentacji Polski do ME 2012”. Opracowano projekt celem pozyskania środków na przygotowanie reprezentacji Polski do 23 roku życia do MŚ 2013 oraz ewentualnego zgrupowania centralnego i konsultacji kadr narodowych w sezonie 2013.
W roku 2013 Zarząd przekazał wniosek – ofertę do Ministerstwa Sportu i Turystki. Oferta dotyczyła pozyskania środków na „Udział reprezentacji Polski w MŚ’13 w Australii”. Wniosek nie uzyskał akceptacji, w roku 2013 MSiT nie uwzględniało możliwości finansowania sportów nieolimpijskich.
W roku 2014 przygotowano projekt celem pozyskania środków na przygotowanie reprezentacji Polski do 23 roku życia do MŚ 2015 w Wielkiej Brytanii oraz ewentualnego zgrupowania centralnego i konsultacji kadr narodowych w sezonie 2014. Wniosek nie uzyskał akceptacji z przyczyn formalnych czyli nie uwzględniania możliwości finansowania sportów nieolimpijskich. W roku 2014 MSiT nie ogłosiło jakiegokolwiek konkursu na dotacje kadr narodowych sportów nieolimpijskich.


3.   Rozgrywki okręgowe:
a)   we wszystkich okręgach w sezonach 2012-2014 odbyły się „zawody obowiązkowe”: IMO, DMJO i IMJO – stanowiące eliminacje rozgrywek ogólnopolskich,
b)   we wszystkich okręgach rozgrywki były bardziej rozbudowane – odbyły się Mistrzostwa Okręgów w różnych rodzajach rozgrywek (parowe, indywidualne, drużynowe) i różnych kategoriach wiekowych – w każdym okręgu inaczej według własnych potrzeb i priorytetów.


4.   Organizacja imprez.
W sezonie 2012 Polska była organizatorem Mistrzostw Europy Drużyn Klubowych, które odbyły się w Kaletach.
Mistrzostwa odbyły się od 01 do 03 maja 2012 r. na obiekcie TPD Kalety. Ceremonie otwarcia oraz oficjalne zamknięcie Mistrzostw odbyły się na ww. obiekcie w dniach odpowiednio 01 i 03 maja 2012 r.
W sezonie 2013 Polska nie była organizatorem zawodów międzynarodowych ani międzypaństwowych.
W sezonie 2014 Polska była organizatorem Mistrzostw Europy, które odbyły się na torach w Toruniu, Bydgoszczy i Maksymilianowie. Mistrzostwa odbyły się w dniach od 15 do 17 sierpnia 2014 r. na obiektach: TSŻ Toruń, BTS „Speedrower” Bydgoszcz i ULKS Mustang Żołędowo. Ceremonia otwarcia odbyła się w Bydgoszczy w dniu 15.08.14 poprzedzając finał DME, a oficjalne zamknięcie w Toruniu w dniu 17.08.14 bezpośrednio po finale IME.


IV.           Działalność sportowa.
1.   Powołany Wydział Szkolenia wyodrębnia dwie reprezentacje Polski:
- kadrę narodową seniorów z trenerem oraz imiennie powoływaną kadrą zawodniczą,
- kadrę juniorów (zawodników do 18 roku życia) z trenerem oraz imiennie powoływaną kadrą zawodniczą.
Nadzór nad działalnością obu kadr sprawuje Szef Szkolenia. Szef Szkolenia prowadzi jednocześnie gospodarkę magazynową PFKS przejmując obowiązki po zlikwidowanych wcześniej funkcjach: kierowników obu reprezentacji i logistyka PFKS.

2.   W sezonie 2012 i 2013 z uwagi na brak środków nie przeprowadzano konsultacji dla kadr narodowych, w sezonie 2014 przeprowadzono jedną konsultację kadr narodowych.

3.   Udział reprezentacji w zawodach międzynarodowych.
W okresie 03-05 sierpnia 2012 r. reprezentacje Polski seniorów i juniorów brały udział w ME w Anglii.
Reprezentanci i sztab szkoleniowy uczestniczyli w ME na koszt PFKS, który obejmował:
·        nocleg w odrębnym hotelu,
·        transport na dojazd do Anglii i zawody pomiędzy hotelem i miejscami zawodów, tzn. Ipswich i Great Blakenham.
·        reprezentacjom zapewniono ubiór do jazdy oraz ubiór reprezentacyjny.
Biorący udział w organizowanych w Anglii Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostwach Europy seniorów i juniorów reprezentanci naszego kraju w wyniku przeprowadzonej rywalizacji zanotowali następujące osiągnięcia sportowe:
a)   Indywidualne Mistrzostwa Europy seniorów: 1 miejsce – Marcin Szymański, 3. Łukasz Nowacki, 6. Maciej Ganczarek, 7. Marcin Paradziński, 8. Radosław Handke, 9. Dominik Rycharski, 12. Marek Pronobis, 13. Daniel Ordon, 16. Paweł Cegielski. Inni zawodnicy startujący w ME odpadli z rywalizacji we wcześniejszych eliminacjach, bądź półfinałach.
b)   Drużynowe Mistrzostwa Europy seniorów – Reprezentacja Polski w składzie: Łukasz Nowacki, Marcin Paradziński, Radosław Handke, Marcin Szymański i Maciej Ganczarek zdobyła srebrny medal.
c)   Indywidualne Mistrzostwa Europy juniorów: 2 miejsce – Patryk Piechota (startując w finale z pozycji rezerwowego), 3. Sebastian Paruzel, 4. Bartosz Grabowski, 8. Arkadiusz Szymański, 10. Łukasz Marchlewski, 12. Eryk Misior, 13. Karol Krajewski, 15. Adam Bożejewicz, 17. (kontuzjowany w swoim pierwszym biegu) Kamil Naskręt. Inni zawodnicy startujący w MEJ odpadli z rywalizacji we wcześniejszych eliminacjach, bądź półfinałach.
d)   Drużynowe Mistrzostwa Europy juniorów – Reprezentacja Polski w składzie: Łukasz Marchlewski, Adam Bożejewicz, Patryk Piechota, Bartosz Grabowski i Arkadiusz Szymański zdobyła złoty medal.
Obie reprezentacje na czas udziału w ME oraz przewozu zostały ubezpieczone od NNW.

W sezonie 2013 reprezentacje Polski seniorów i juniorów wzięły udział w zawodach międzynarodowych i międzypaństwowych.
a) zawody międzynarodowe obejmowały udział obu reprezentacji w listopadzie w MŚ w Australii gdzie zanotowano niespotykane osiągnięcia naszych reprezentantów:
- Indywidualne  MŚ Kobiet: III m-sce Sandra Tamborska,
- Indywidualne MŚ Juniorów: I m-sce Bartosz Grabowski, II m-sce Arkadiusz Szymański, III m-sce Łukasz Marchlewski, IV m-sce Adam Bożejewicz, VIII Michał Sassek, 
- Indywidualne MŚ Seniorów: I m-sce Marcin Szymański, IV m-sce Arkadiusz Szymański, VI m-sce Marcin Kołata, VII m-sce Bartosz Grabowski, IX m-sce Łukasz Nowacki, X m-sce Maciej Ganczarek, XII m-sce Paweł Cegielski, XIV  Przemysław Binkowski,
- MŚ Par Juniorów: I m-sce Polska (Arkadiusz Szymański, Michał Sassek, Bartosz Grabowski);
- MŚ Par Seniorów: I m-sce Polska (Marcin Szymański, Przemysław Binkowski, Łukasz Nowacki);
- Drużynowe MŚ Juniorów: I m-sce Polska (Michał Sassek, Łukasz Marchlewski, Adam Bożejewicz, Arkadiusz Szymański, Bartosz Grabowski),
- Drużynowe MŚ Seniorów: I m-sce Polska (Łukasz Nowacki, Marcin Szymański, Maciej Ganczarek, Marcin Kołata, Bartosz Grabowski),
b) zawody międzynarodowe obejmowały odbyte w Anglii test mecze Wielka Brytania – Polska gdzie odnotowano następujące rezultaty:
- mecz nr 1 (Exeter; 25.07.2013) - 93:85 dla Wielkiej Brytanii,
- mecz nr 2 (Newport; 26.07.2013) – 82:96 dla Polski,
- mecz nr 3 (Poole; 27.07.2013) – 87: 90 dla Polski.

W sezonie 2014 reprezentanci Polski biorąc udział w ME zanotowali następujące osiągnięcia:
Mistrzostwa Europy Drużyn Klubowych – Exeter 03-05.05.14.
Wystartowały trzy polskie drużyny (Częstochowa wycofała się w ostatniej chwili) i … zajęły całe podium: 1. Ostrów, 2. Toruń, 3. Leszno; 4-ty w finale Ipswich … daleko w tyle. Brytyjscy faworyci: Poole, Wednesfield i Sheffield poodpadali w półfinałach.

Mistrzostwa Europy – Toruń, Bydgoszcz, Maksymilianowo 15-17.08.14
Drużynowe ME Juniorów – I m-sce (83 pkt. na 84 możliwe): Dawid Zachmyc, Michał Sassek, Dawid Bas, Borys Kołodziejski, Bartosz Grabowski.
Drużynowe ME – I m-sce (58 / 64): Marcin Szymański, Remigiusz Burchardt, Arkadiusz Szymański, Marcin Kołata, Bartosz Grabowski.
Finał Indywidualnych ME Juniorów: 1. Bartosz Grabowski, 2. Michał Sassek, 3. Dawid Zachmyc, 4. Dawid Bas, 5. Radosław Kochanek, 6. Szymon Wąsiński, 8. Wojciech Małecki, 9. Mateusz Pacek, 10. Borys Kołodziejski, 11. Krzysztof Marczak, 12. Jakub Krzywosądzki, 14. Łukasz Szpajda, 15. Jakub Przybylski, 16. Artur Reszelewski.
Finał Indywidualnych ME: 1. Marcin Paradziński, 2. Sebastian Paruzel, 3. Przemysław Binkowski, 4. Marcin Szymański, 5. Arkadiusz Szymański, 7. Marcin Kołata, 8. Tomasz Włodarczyk, 9. Kamil Bielica, 10. Robert Bedra, 11. Piotr Kupczyk, 13. Piotr Kuder, 14. Jarosław Szeps, 15. Mateusz Ludwiczak (z pozycji R2), 16. Remigiusz Burchardt (po wykl. do końca zaw. po odjechanych 3 biegach), 17. Paweł Cegielski (wycofał się po swoim 1-szym biegu, z którego został wykluczony). 
Finał Indywidualnych ME Kobiet: 1. Żaneta Siemianowska, 4. Sandra Tamborska.
Finał Indywidualnych ME Weteranów: 6. Krzysztof Zawadzki, 7. Krzysztof Zakrzewski, 8. Zbigniew Piechota, 11. Maciej Laskowski.

4. W zakresie działalności Centralnego Kolegium Sędziów wyodrębniono w szczególności:
- wyznaczanie sędziów do obsługi zawodów ogólnopolskich finałowych, zawodów o DMP Ekstraliga i na każde żądanie w innych zawodach ogólnopolskich zgodnie z RSS oraz organizowanych na terenie Polski zawodów międzynarodowych. Koszt obsługi sędziowskiej zawodów międzynarodowych pokrywał PFKS.
CKS przed rozpoczęciem każdego sezonu zgodnie z wymogami określonymi w RSS organizowało szereg ogólnopolskich sympozjum dla osób funkcyjnych.
CKS swoje komunikaty wydawało samodzielnie. CKS jest ciałem niezależnym podległym organizacyjnie Wiceprezesowi ds. sportowych.


V.              Inne działania.

1.   Działalność pod względem informacyjno – propagandowym.
Powstał projekt ujednolicenia komunikacji wewnątrz komórek organizacyjnych oraz klubów zrzeszonych w PFKS, co od momentu wdrożenia stanie się platformą informacyjną ogólnodostępną w internecie. Funkcjonalność systemu została przetestowana, co gwarantuje sprawne jej funkcjonowanie.
Od sezonu 2014 zaczął funkcjonować tzw. e-protokół, który jako obowiązkowy został zastosowany podczas ME, rozgrywek ogólnopolskich takich jak: ekstraliga, PP, finały IMP seniorów i juniorów.
2.   Działania w zakresie logistycznym, PFKS obejmowała:
·        Przygotowanie i obsługa pod względem kwatermistrzowskim zebrań organizowanych przez Zarząd, PFKS.
·        Współudział w zapewnieniu ubiorów dla kadr narodowych.
·        Wydanie i ewidencjonowanie przydzielonego sprzętu i odzieży dla funkcyjnych i zawodników kadr narodowych PFKS.
·        Bieżąca analiza właściwości, w zakresie eksploatacyjnym i zużycia, przydzielonego sprzętu i odzieży.
·        Współudział w planowaniu potrzeb w zakresie logistycznym PFKS na dany rok.
·        Zakup pucharów, medali za DMP Ekstraligi i DMOPłn/Centr./Płd. każdego roku, statuetek dla wybranych członków Komitetów Organizacyjnych zawodów międzynarodowych organizowanych przez Polskę w 2012 i 2014 roku, statuetek dla przedstawicieli federacji uczestniczących w ME 2014.
·        Refundacja kosztów dla wyznaczonego Kierownika reprezentacji na test mecze w Anglii w lipcu 2013: Wielka Brytania – Polska.
·        Częściowa refundacja kosztów dla Kierownika obu reprezentacji na MŚ’13 w Australii.
·        Ubezpieczenie reprezentacji od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków na zawody MŚ i test mecze odbywających się poza granicami naszego kraju.
·        Refundacja kosztów przyjazdu na sympozjum ogólnopolskie dla funkcyjnych z klubów w najdalszym usytuowaniu od miejsca sympozjum w 2013 roku.
·        Zwolnienie z opłat za licencje dla nowych sędziów przystępujących do egzaminu w 2013 r.
·        Zwolnienie z opłat za wpisowe dla nowych klubów w 2013 r.
·        Zorganizowanie wykonania wg jednego wzoru po kosztach surowca: koszulek sędziowskich i ich rozprowadzenie.

3.   Działalność dyscyplinarno - wychowacza.
Federacyjny Trybunał Speedrowerowy jest komórką, którą Zarząd powołał, jako niezależną do rozstrzygania ewentualnych problemów dyscyplinarnych będąc ciałem podległym bezpośrednio pod Prezesa Zarządu, PFKS, ale tylko w zakresie organizacyjnym.
Federacyjny Trybunał Speedrowerowy działał w okresie 2012-2014 w składzie 5 osobowym:
·        Kazimierz Kuchta – przewodniczący,
·        Grzegorz Wieliński - zastępca przewodniczącego,
·        Grzegorz Gabor – sekretarz, 
·        Adam Smoła - członek komisji.
·        Piotr Fułek - członek komisji.
Zarząd PFKS w ciągu sezonu 2012 zlecił FTS do rozpatrzenia dwa wnioski, a następnie odwołanie od decyzji komisji złożone przez klub TPD Kalety.
Wniosek nr 1/2012 dotyczył trzech osób powszechnie znanych w środowisku speedrowerowym (zawodnicy, sędzia).
Tematem postępowania były wpisy na internetowym portalu społecznościowym, na profilu jednego z zawodników, polegające na podawaniu nieprawdy, braku reakcji na treść wpisów przez właściciela profilu, obrazy PFKS, szarganie nazwiskami niektórych członków władz PFKS.
Werdykt komisji przekazano zainteresowanym stronom.
Werdykt w zakresie odwoławczym od werdyktu w ramach ponownego rozpatrzenia,  jaką zlecił Zarząd PFKS – został częściowo potrzymany lub złagodzony.
Wniosek nr 2/2012 dotyczył propozycji nałożenia kar regulaminowych na zawodnika dopuszczającego się obrazy osoby funkcyjnej – sędziego zawodów Finału IMP Młodzieżowców, polegające na umieszczeniu na internetowym portalu społecznościowym, na koncie, którego właścicielem był ów zawodnik, zdjęcia z obraźliwymi tekstami.
Werdykt komisji przekazano zainteresowanym stronom.
Po odwołaniu od werdyktu w ramach ponownego rozpatrzenia, jaką zlecił Zarząd PFKS – werdykt został częściowo potrzymany lub złagodzony.
Na pozytywną uwagę zasługuje fakt dokonania przez osoby objęte dochodzeniem – oficjalnych przeprosin na wspomnianych portalach społecznościowych.
Zarząd PFKS na wniosek zainteresowanych w ciągu sezonu 2013 zlecił FTS do rozpatrzenia dwa wnioski następującej treści;
1) Dotyczący propozycji nałożenia zakazu stadionowego dla Jakuba Sasska z LKS Szawer Leszno, w związku z sytuacjami, do jakich miało dojść przy okazji zawodów w Lesznie i Gnieźnie w sezonie 2013.
2) Dotyczący propozycji ukarania kol. Piotra Kasperczaka z PKS Wiraż Ostrów Wielkopolski za spożywanie napojów alkoholowych na obiektach sportowych podczas zawodów.
Werdykty w powyższych sprawach wyglądały następująco;
Od.1) Komisja głosami czterema przy jednym wstrzymującym, uznała, że przedstawione fakty nie kwalifikują się na nałożenie zakazu stadionowego na Jakuba Sassek.
Od.2) Komisja głosami czterema przy jednym wstrzymującym, zdecydowała o zawieszeniu całościowym do dnia 31.12.2013 kol..Piotra Kasperczaka. Zawieszenie dotyczyło zakazu startu w rozgrywkach speedrowerowych i pełnieniu funkcji kierownika zawodów PFKS.                                                                                      
Zarząd PFKS w ciągu sezonu 2014 nie zlecił FTS do rozpatrzenia jakichkolwiek wniosków dyscyplinarnych.


VI.           Skrócone sprawozdania finansowe.
Rachunek zysków i strat za 2012 r.

Straty narastająco wg kont: 45511,18 PLN.

Zyski narastająco wg kont: 47513,20 PLN.
BILANS za rok 2012: plus 2002,02 PLN.

Rachunek zysków i strat za 2013 r.

Straty narastająco wg kont: 13748,63 PLN.

Zyski narastająco wg kont: 11244,68 PLN.
BILANS za rok 2013: minus 2503,95 PLN.

Rachunek zysków i strat za okres 01.01.2014 r. – 30.11.2014 r.

Straty narastająco wg kont: 13186,98 PLN.

Zyski narastająco wg kont: 12457,50 PLN.
BILANS za rok 2013: minus 729,48 PLN.

 Prezes Zarządu

/-/ Janusz Bąk