poniedziałek, 24 maja 2021

Orzeczenia Federacyjnego Trybunału Speedrowerowego

Po zakończeniu piątej rundy CS Superligi na ręce PFKS wpłynęły relacje, skargi i wnioski dotyczące dwóch meczów kolejki: Lwy - Szawer i TSŻ - Szarża. Sprawy obu spotkań zostały skierowane do FTS. Ten sprawy zbadał i wydał następujące orzeczenia (podaje się oryginalne brzmienia obu):


Dotyczące meczu Lwy - Szawer:

Federacyjny Trybunał Speedrowerowy, w składzie: Paweł Kokot – przewodniczący, Artur Bujnowski, Dominik Rzepka, Adam Bożejewicz, Marcin Puk, po rozpoznaniu w dniach 17, 18 i 19 maja 2021 r., sprawy ze skarg klubu LKS Szawer Leszno i Pana Pawła Szychalskiego dotyczących zdarzeń mających miejsce w dniu 16 maja 2021 r. w Częstochowie w trakcie i po meczu Lwy Częstochowa – Szawer Leszno, wnioskuje do Zarządu Polskiej Federacji Klubów Speedrowerowych o:

1. anulowanie żółtych kartek przyznanych przez sędziego ww. zawodów zawodnikom Szawera Leszno – Hubertowi Kielaszewskiemu i Ksaweremu Kielaszewskiemu, gdyż zawodnicy nie zostali poinformowani o nałożeniu na nich ww. kar przez sędziego,

2. nałożenie na zawodników LKS Szawer Leszno Ksawerego Kielaszewskiego kary upomnienia (zgodnie z pkt 9.4.1. regulaminu sportu speedrowerowego PFKS), a na Huberta Kielaszewskiego kary nagany (zgodnie z pkt 9.4.2. regulaminu sportu speedrowerowego PFKS), za niestosowne zachowanie się w trakcie i po meczu Lwy - Szawer,

3.     przesłanie zapisu wideo z meczu Lwy - Szawer przewodniczącemu Centralnego Kolegium Sędziów celem weryfikacji pracy sędziego Pawła Szychalskiego. Do zakończenia wyjaśnienia sprawy przez przewodniczącego Centralnego Kolegium Sędziów nie wyznaczać Pawła Szychalskiego do sędziowania meczów CS Superligi oraz innych rozgrywek z udziałem drużyn Lwów i Szawera.

4.     wystąpienie do przewodniczącego Centralnego Kolegium Sędziów, aby na „grupie sędziowskiej” na FB, przypomniał sędziom o konieczności natychmiastowego informowania zawodników w przypadku nałożenia na nich kar oraz o obowiązku dokonania stosownego wpisu w protokole meczowym ze szczegółowym opisem sytuacji,

5.     zobowiązanie przez Zarząd PFKS organizatorów zawodów speedrowerowych, aby w przypadku braku możliwości korzystania z protokołu elektronicznego (z powodów problemów technicznych) organizator prowadził protokół w formie papierowej.

 

UZASADNIENIE

Wydanie przez Trybunał opinii zostało poprzedzone zebraniem w sprawie materiału dowodowego w postaci: email Pawła Szychalskiego, emaile klubu LKS Szawer Leszno, rozmowy telefoniczne z: Pawłem Szychalskim, Agnieszką Kielaszewską, Piotrem Jamroszczykiem, nagrania wideo.

Zdaniem Trybunału w związku z brakiem poinformowania zawodników LKS Szawer Leszno Ksawerego Kielaszewskiego i Huberta Kielaszewskiego przez sędziego o nałożeniu na nich kar indywidualnych w postaci żółtych kartek, kary należy anulować.

Odnośnie nałożenia kar na zawodników LKS Szawer Ksawerego Kielaszewskiego i Huberta Kielaszewskiego Trybunał jest zdania, że nie można pozwolić na to, aby zawodnik wyzywał sędziego od drukarzy (Ksawery Kielaszewski) lub publicznie stawiał sędziemu pytania w stylu „ile wziąłeś" i wykonywanie rękoma gestów świadczących o wzięciu pieniędzy (Hubert Kielaszewski). To nie jest tzw. dopuszczalna krytyka pracy sędziego, ale stawianie konkretnych zarzutów. Takich sytuacji nie można tolerować.

W zakresie ukarania sędziego zawodów Pawła Szychalskiego za „tendencyjne sędziowanie” Trybunał uważa, że w tym zakresie kompetentny jest przewodniczący Centralnego Kolegium Sędziów i to on powinien dokonać oceny pracy sędziego. Do czasu dokonania tej oceny zaleca się niewyznaczanie Pawła Szychalskiego do sędziowania zawodów z udziałem drużyn Lwów Częstochowa i Szawera Leszno.

 

(-) Paweł Kokot – przewodniczący

(-) Artur Bujnowski

(-) Dominik Rzepka

(-) Adam Bożejewicz

(-) Marcin Puk




Dotyczące meczu TSŻ - Szarża:

Federacyjny Trybunał Speedrowerowy, w składzie: Paweł Kokot – przewodniczący, Dominik Rzepka, Marcin Puk, po rozpoznaniu w dniach 17, 18 i 19 maja 2021 r., sprawy ze skarg klubu Szarża Wrocław dotyczących zdarzeń mających miejsce w dniu 16 maja 2021 r. w Toruniu w trakcie i po meczu TSŻ Toruń – Szarża Wrocław, wnioskuje do Zarządu Polskiej Federacji Klubów Speedrowerowych o:

1.               nałożenie na zawodnika TSŻ Toruń Remigiusza Burchardta kary nagany (zgodnie z pkt 9.4.2. regulaminu sportu speedrowerowego PFKS), za niestosowne zachowanie się w trakcie i po meczu TSŻ Toruń – Szarża Wrocław,

2.               zobowiązanie zawodnika TSŻ Toruń Remigiusza Burchardta do przeproszenia na oficjalnym funpage TSŻ Toruń prezesa klubu Szarża Wrocław za naganne zachowanie w trakcie i po meczu  TSŻ Toruń – Szarża Wrocław,

3.               oddalenie pozostałych wniosków prezesa Szarży Wrocław.

 

UZASADNIENIE

Wydanie przez Trybunał opinii zostało poprzedzone zebraniem w sprawie materiału dowodowego w postaci: email klubu Szarża Wrocław, rozmowy telefoniczne z: Adrianem Kocurem, Pawłem Cegielskim, Marcinem Niedzielskim, Adamem Bożejewiczem, Mateuszem Packiem, Łukaszem Bazelakiem, Michałem Szmajem, Remigiuszem Burchardtem, nagrania wideo.

Zdaniem Trybunału, zachowanie zawodnika TSŻ Toruń Remigiusza Burchardta w dniu 16 maja 2021 r. w trakcie i po meczu TSŻ Toruń – Szarża Wrocław, kwalifikuje się do ukarania – oprócz żółtej kartki, którą zawodnik otrzymał w trakcie zawodów od sędziego – dodatkowo karą nagany (zgodnie z pkt 9.4.2. regulaminu sportu speedrowerowego PFKS). Z uwagi na kierowanie licznych wulgaryzmów bezpośrednio w stosunku do prezesa Szarży Wrocław Adriana Kocura, Trybunał wnioskuje o zobowiązanie Remigiusza Burchardta o zamieszczenie stosownych przeprosin prezesa Szarży Wrocław na oficjalnym funpage klubu TSŻ Toruń.

Zdaniem Trybunału, na uwzględnienie nie zasługują pozostałe wnioski zawarte w emailu prezesa Szarży Wrocław z dnia 17 maja 2021 r. 

Co do stanu toru, to mając na względzie warunki pogodowe i wykonane przez organizatora zawodów prace torowe (ściągnięcie z toru wody i dorzucenie nowej, suchej nawierzchni), tor został przez sędziego zawodów pozytywnie zweryfikowany i uznany za bezpieczny. Trudno w takiej sytuacji skutecznie zarzucać organizatorom jakieś uchybienia. O wszystkim w trakcie zawodów decyduje sędzia, a organizator zawodów tylko wykonuje zalecenia sędziego.

Odnośnie zarzutu obrażania zawodników i osób funkcyjnych drużyny Szarży Wrocław przez zawodników drużyny TSŻ Toruń, Trybunał stwierdza, że analiza zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wskazuje na to, że zawodnicy drużyny Szarża Wrocław nie pozostawali dłużni swoim przeciwnikom i również słownie ich zaczepiali i prowokowali. Podkreślenia wymaga, że sędzia zawodów nie ukarał nikogo, poza Remigiuszem Burchardtem, w związku z tym Trybunał uznał, że zarzut obrażania nie zasługuje na uwzględnienie.

Co do wpisów na funpage TSŻ Toruń, to w ocenie Trybunału oficjalne środki przekazu klubów biorących udział w rozgrywkach organizowanych przez PFKS nie powinny w sposób prześmiewczy opisywać zachowań przedstawicieli innych klubów. Aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości, zarząd PFKS powinien rozważyć wystosowanie komunikatu do klubów, w jaki sposób i w jakiej formie powinny zamieszczać treści i przekazy na swoich oficjalnych stronach i funpageach (wskazać, co jest dozwolone, a co zabronione i jakie ewentualnie konsekwencje mogą zostać nałożone na kluby). Jeżeli prezes Szarży Wrocław Adrian Kocur i zawodnik Szarży Wrocław Mateusz Pacek czują się pokrzywdzeni wpisami na funpage TSŻ Toruń, to zdaniem Trybunału powinni wystąpić przeciwko TSŻ Toruń z pozwem cywilnym.

 

(-) Paweł Kokot – przewodniczący

 (-) Dominik Rzepka

 (-) Marcin Puk