poniedziałek, 18 stycznia 2021

Kształt CS Superligi w sezonie 2021

 Wobec mających coraz dziwniejszy wydźwięk dyskusji prowadzonych na portalach społecznościowych, podaje się wytyczne dotyczące kształtu rozgrywek o Drużynowe Mistrzostwo Polski w sezonie 2021.

RSS wyraźnie określa kształt rozgrywek w zależności od liczby zgłoszonych uczestników - do dziewięciu drużyn to jedna grupa rozgrywkowa / jedna liga, a powyżej musi nastąpić podział na grupy + plus faza play-off (kalendarz nie jest z gumy, więc nie ma możliwości “upchnąć” powyżej 20 terminów na same tylko rozgrywki ligowe). No i ten punkt RSS zostanie zachowany. Jednakże dyskusja była prowadzona wokół sposobu podziału na te grupy. Na nowopowstałej grupie, w której prawo głosu mieli przedstawiciele wszystkich klubów, nikt nie poparł propozycji wg aktualnego brzmienia RSS (grupa A: 1, 4, 5, 8, … itd drużyna wg końcowej klasyfikacji z ubiegłego sezonu; grupa B: 2, 3, 6, 7, … itd), tym samym pojawiła się propozycja tzw. wariantu C (która znalazła poparcie wśród sporej części przedstawicieli klubów), wobec czego, w przypadku zgłoszenia się do rozgrywek dziesięciu lub więcej drużyn, tenże wariant zostanie zastosowany.




Opis wariantu C:


Grupa A (tymczasowa, robocza nazwa, to “CS Superliga - dywizja A”; oczekujemy propozycji nazw grup, tak, by “propagandowo fajnie wyglądały”) to pierwszych sześć drużyn sezonu 2020: Śląsk, Orzeł, Lwy, Szawer, TSŻ i … szóstą pozycję zajęła drużyna Mustanga, która rezygnuje z miejsca w tej grupie, wobec czego, jeśli wśród drużyn niewymienionych powyżej znajduje się ktoś, kto uważa, że należy mu się miejsce w tym zestawie, proszony jest o zgłoszenie tego faktu do dnia 24 stycznia 2021 wraz z uzasadnieniem, a zarząd podejmie decyzję komu to miejsce przyznać, kierując się przede wszystkim deklarowanym poziomem sportowym.

Grupa B (“CS Superliga - dywizja B”; kwestia nazwy - jw.): pozostałe zgłoszone drużyny.



Przebieg rozgrywek:


Pierwsza część sezonu - faza zasadnicza: każdy z każdym rozgrywa po dwa mecze po jednym na obu torach (na zasadzie klasycznych rozgrywek ligowych; w przypadku czterech drużyn w grupie B [dziesięć drużyn, licząc CSS jako całość], dla wyrównania liczby kolejek, odbędzie się tzw. trzecia runda - analogicznie do sezonu, w którym o DMP walczyło pięć drużyn); kolejność drużyn ustalana jest wg zapisów RSS.


Konsekwencje zajętych pozycji w obu grupach:

pierwsza i druga drużyna grupy A awansują bezpośrednio do półfinałów fazy play-off;

trzecia, czwarta i piąta drużyna grupy A oraz zwycięzca grupy B awansują do baraży o półfinał fazy play-off;

szósta drużyna grupy A kończy sezon, a przed kolejnym “jest liczona” jako siódme miejsce w CSS;

drużyny z miejsc niższych niż pierwsze w grupie B również kończą sezon i są klasyfikowane od miejsca ósmego w dół, wg końcowej tabeli.

Zwycięzca grupy B ma prawo startu w nowym sezonie w grupie A kosztem szóstej drużyny grupy A kończącego się sezonu (klasyczny schemat spadku i awansu pomiędzy dywizjami).


Baraże o półfinał fazy play-off to dwumecze par: trzecia drużyna z grupy A z triumfatorem grupy B oraz czwartej z piątą drużyną grupy A (pierwsze zawody na torze drużyny niżej sklasyfikowanej po części zasadniczej sezonu).


Półfinały to dwumecze pomiędzy dwoma najwyżej sklasyfikowanymi drużynami w fazie zasadniczej a zwycięzcami baraży. Triumfatorowi grupy A przysługuje prawo wyboru przeciwnika (spośród awansujących z baraży) oraz decyzji “gdzie” ma się odbyć pierwszy mecz; drugiej drużynie grupy A przysługuje prawo wyboru “miejsca” pierwszego pojedynku.


Dwumecze finałowe (o I i o III miejsce) analogicznie do sezonu 2020 - drużyna wyżej sklasyfikowana po sezonie zasadniczym wybiera “miejsce” pierwszego pojedynku.