Kilka lat temu część czynności związanych z nadzorem nad przestrzeganiem regulaminu “zostało powierzonych” używanym przez nas arkuszom i dokumentom google’a.
Jednym z tych “automatycznie pilnowanych” punktów regulaminowych jest formalne zatwierdzenie zawodnika do rozgrywek. Już drugi sezon, bazy zatwierdzonych zawodników są podłączone do e-protokołów rozgrywek o DMP i DMPŻ - wpisywać można tylko prawidłowo zatwierdzonych zawodników.
Podczas tegorocznego Walnego Zebrania Delegatów PFKS, ze strony Biura Administracyjnego, padła propozycja, która spotkała się z szeroką akceptacją, żeby bazy danych obowiązywały we wszystkich rozgrywkach (techniczne podłączenie baz zawodniczych do wszystkich protokołów wszystkich zawodów). Na chwilę obecną bazy te nie są jeszcze podłączone do protokołów, jednakże do arkuszy, które pomagają prowadzić zawody cykliczne już tak.
W związku z tym, zostały zauważone braki, jakich dopuściły się kluby w omawianym temacie. W trakcie nanoszenia wyników pierwszej rundy Indywidualnego Pucharu Polski Żaków i Młodzików (rozegranej 27.06.2020 w Żołędowie) do arkusza klasyfikacyjnego całego cyklu - ten został podłączony do baz zawodniczych - ujawniono pięciu zawodników, którzy wobec braków formalnych nie powinni w tych zawodach wystartować - po dwóch zawodników Wiraża i ZKS oraz jeden Szawera - wszyscy w kategorii U8; zawodnicy ZKS i Szawera w ogóle nie zostali wpisani w arkusz, w przypadku zawodników Wiraża - brak obowiązkowego elementu wpisu = brak zawodnika w bazie (nadzór automatyczny); informacje o wszystkich obowiązkowych elementach znajdują się w instrukcjach arkusza zgłoszeniowego. Konsekwencją tego jest brak punktów do klasyfikacji łącznej wymienionej piątki. Aby uniknąć kolejnych nieprzyjemnych niespodzianek, należy te braki uzupełnić. Temat ten dotyczy wszystkich klubów - jeśli macie nowych zawodników w składach, to dopilnujcie formalności. W momencie podłączenia baz do protokołów zawodów, a to w 100% nastąpi w sezonie 2021, nie będzie możliwości wpisania takich zawodników do protokołu zawodów, co jest równoznaczne z niedopuszczeniem zawodnika do zawodów.
Przy okazji tematu “technicznej obsługi rozgrywek”, już teraz podaje się kilka informacji, które będą ważne z rozpoczęciem nowego sezonu. Arkusze kalkulacyjne google’a są używane od sezonu 2014. Nie jest tajemnicą, że z biegiem czasu jest dodawanych coraz więcej funkcji, które umożliwiają coraz większą automatyzację wielu procesów ściśle związanych z prowadzeniem rozgrywek.
Należy się zapoznawać z instrukcjami do poszczególnych dokumentów / arkuszy używanych przy organizacji rozgrywek (arkusze zgłoszeniowe, e-protokoły, itp.) - potrzeba na to około 5 minut, a można uniknąć wielu niemiłych niespodzianek.
Już teraz informuje się, że sporej zmianie, zarówno estetycznej jak i technicznej, ulegną protokoły zawodów CS Superligi (DMP). Instrukcja została przygotowana - należy się z nią zapoznać. Ponadto, po zakończeniu obecnego sezonu każdy klub, który zadeklaruje start w CS Superlidze 2021, “otrzyma swoją kopię” protokołu w celu “treningowym”.
Pewnym korektom ulega, bo prace ciągle trwają, również arkusz zgłoszeniowy. Tam zmiany mogą nie zostać zauważone, gdyż ogólny wizerunek pozostał bardzo zbliżony do ubiegłorocznych. Jednakże brak zmian “estetycznych” nie oznacza braku zmian technicznych - konsekwencje niektórych wpisów są bardziej dalekosiężne. Wszystko zostało uwzględnione w załączonych instrukcjach, z którymi należy się zapoznać.
Ważnym dodatkiem do arkusza zgłoszeniowego będzie obowiązkowe naniesienie logotypu klubu / drużyny. Informuje się o tym już teraz, aby wszyscy się do tego z odpowiednim wyprzedzeniem przygotowali. Należy mieć do dyspozycji logo w formacie .png (technicznie możliwe są jeszcze dwa inne formaty, ale w dalszym ich wykorzystaniu będą “głupio wyglądać”). Sugeruje się, żeby takowe zapisać sobie na klubowym google dysku - jego użycie w dowolnych arkuszach / dokumentach google’a będzie poręczniejsze.
Składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich - pomysłodawców, konsultantów oraz konstruktywnych krytyków - którzy mają wpływ na rozwój narzędzia, które sprawia, że prowadzenie rozgrywek jest łatwiejsze i mniej czasochłonne, ale również umożliwia lepsze szerzenie informacji dotyczących przebiegu rozgrywek.