sobota, 12 października 2019

REVOLUTION IS COMING

Jaki speedrower jest, każdy widzi. Dyscyplina będąca w naszym kraju dosyć młodą przeżywa swego rodzaju zastój; niektórzy twierdzą, że zamiast się rozwijać, to zaczęła “się zwijać”, a tendencja ta jest widoczna od dłuższego czasu. Aby spróbować zmienić sytuację, potrzebny jest wstrząs.
Pewną tendencją stało się “przedterminowe” kończenie karier; w sporcie amatorskim jest to zrozumiałe, że na pewnym etapie życia zmieniają się priorytety i nie zawsze wystarcza czasu i chęci na treningi i zawody. Na szczęście jest też inna tendencja - dosyć duży przypływ zawodników bardzo młodych. Wprawdzie potrzebę utworzenia kategorii żak zauważono już kilka lat temu, to “boom” nastąpił jesienią 2018 podczas IMPŻ w Bydgoszczy; stąd wprowadzenie rozgrywek cyklicznych.
Wychodząc naprzeciw wspomnianym tendencjom oraz potrzebie wstrząsu Zarząd PFKS postanowił wprowadzić kilka dużych zmian w RSS. Jeśli jakieś rozwiązania się nie sprawdzą (czytaj - okażą się gorsze od obecnie obowiązujących), zostaną przywrócone dotychczasowe lub podjęta zostanie kolejna próba poprawy rozwiązań.

Zmiany w ROZGRYWKACH


DRUŻYNOWE MISTRZOSTWA POLSKI
Od lat zapanowała w nich największa stagnacja. Przed sezonem można w ciemno stwierdzić kto zdobędzie medale (bukmacherski kurs na wskazanie medalistów powinien być … mniejszy niż 1). Kolejnym niepokojącym zjawiskiem jest niezgłaszanie się nowych klubów do rozgrywek, a są takie, które dysponują potencjałem zarówno organizacyjnym jak i finansowym umożliwiającym start w tych rozgrywkach, jednakże brakuje doświadczonych zawodników, którzy wzięliby na swoje barki odpowiedzialność za wynik drużyny; co ciekawe, kluby, o których mowa znakomicie prowadzą pracę szkoleniową i dysponują sporymi grupami zawodników z najniższych kategorii wiekowych.
Aby te tendencje (przewidywalność oraz brak chęci startu w DMP) zmienić wprowadza się zmiany w systemie rozgrywek - czytaj w składach drużyn. Od sezonu 2020 zmieni się podstawa ustalania składu. Od wielu lat obowiązują składy siedmioosobowe (w tym temacie pomijamy kwestię rezerwy, ta zawsze w różnych formach było i pozostanie), gdzie jedynym wymogiem było, żeby w składzie widniało dwóch juniorów U18. Teraz skład drużyny ma stanowić sześciu zawodników wg jednego z wybranych wariantów składu (na każdy mecz drużyna może wybrać inny):


Wariant 1:
Senior (Open) - bez ograniczeń wiekowych
Senior (Open) - bez ograniczeń wiekowych
Młodzieżowiec - U23
Junior Starszy - U20; kategoria wprowadzona wyłącznie na potrzeby DMP; żadne inne rozgrywki dla niej nie będą prowadzone
Junior - U18
Kadet - U16


Wariant 2:
Senior (Open) - bez ograniczeń wiekowych
Senior (Open) - bez ograniczeń wiekowych
Senior (Open) - bez ograniczeń wiekowych
Junior - U18
Junior - U18
Kadet - U16


Wariant 3:
Senior (Open) - bez ograniczeń wiekowych
Młodzieżowiec - U23
Młodzieżowiec - U23
Junior Starszy - U20; kategoria wprowadzona wyłącznie na potrzeby DMP; żadne inne rozgrywki dla niej nie będą prowadzone
Junior - U18
Junior - U18


Ulegnie też zmianie schemat meczu o DMP - kliknij TUTAJ


Aby zachęcić kluby do efektywniejszego szkolenia oraz startu w DMP “swoimi” zawodnikami, od przełomu sezonów 2020/21 znacznie wzrosną prowizje zarówno za transfery jak i wypożyczenia zawodników na DMP.


INDYWIDUALNE MISTRZOSTWA POLSKI różnych kategorii
Obsada kilku ostatnich finałów IMP i IMPJ była … (określenie niech każdy czytający wstawi wg własnego uznania). Zmniejszenie zainteresowania ma niewątpliwy wpływ na rangę zawodów.
Aby spróbować coś tu zmienić, postanowiliśmy skorzystać ze sprawdzonego rozwiązania, jakie od lat stosują Brytyjczycy - wszystkie rozgrywki indywidualne w jednym miejscu w jeden weekend. Pragniemy częściowo skopiować to rozwiązanie i w jeden weekend rozegrać IMP w większości kategorii; na pewno IMPŻ będą osobno ze względu na wielość podkategorii oraz prawdopodobieństwo uczestnictwa nie mniejszej liczby zawodników niż w tegorocznych IMPŻ oraz poszczególnych rund IPPŻ.
Z racji większego obciążenia finansowego organizatora takich zawodów, przewiduje się wpisowe na dobro organizatora w wysokości 10 PLN.
Szczegóły zostaną dopracowane później, z uwzględnieniem uwag i sugestii środowiska - można będzie je również zgłosić w formie i terminie zgłaszania zmian (czekać na komunikat w tej sprawie); wstępne założenie jest takie, żeby w sobotę rozegrać wszelkie potrzebne eliminacje (kwalifikacje, półfinały), a w niedzielę finały.


MISTRZOSTWA POLSKI PAR KLUBOWYCH różnych kategorii
Wszystkie w jednym terminie. Podobnie jak w mistrzostwach indywidualnych, z racji większego obciążenia finansowego organizatora takich zawodów, przewiduje się wpisowe na dobro organizatora w wysokości 20 PLN.


DRUŻYNOWY PUCHAR POLSKI
DPP i DPPJ pozostają, zmianie może ulec forma i liczba turniejów. 
Nowym pomysłem są rozgrywki, w których drużyna składa się z jeźdźców określonych kategorii: 1 senior, 1 junior, 1 weteran i 1 kobieta (kilka klubów jest w stanie takową ekipę wystawić), z zastrzeżeniem, że zawodnicy/czki poszczególnych kategorii rywalizują wyłącznie ze sobą.
Szczegóły zostaną dopracowane później, z uwzględnieniem uwag i sugestii środowiska - można będzie je również zgłosić w formie i terminie zgłaszania zmian (czekać na komunikat w tej sprawie). Można będzie również zgłaszać propozycje nazwy nowych rozgrywek - wstępna nazwa, podana przez ich pomysłodawcę, to Klubowy Puchar Polski.
Przewiduje się trzy terminy na rozgrywki pucharów drużynowych, a w każdym z nich trzy turnieje - po rundzie każdego z PP.


ZAWODY ŻAKÓW
Uznaliśmy, że rozgrywki te (zarówno IMPŻ jak i poszczególne rundy IPPŻ) cieszyły się powodzeniem i spełniły założenia, z jakimi zostały wprowadzone. Ponieważ “lepsze jest wrogiem dobrego”, rozgrywki te nie ulegną większym zmianom - już ustaloną jest zwiększenie liczby rund do pięciu, jednakże do klasyfikacji będą się liczyć cztery najlepsze występy zawodnika - pozwoli to “rozładować” olbrzymią frekwencję bez uszczerbku na wartości sportowej rozgrywek.
Ewentualnym punktem do dyskusji jest punktacja do klasyfikacji końcowej - zbierać myśli i się odezwać w momencie przyjmowania propozycji zmian regulaminowych.


Z kilku ośrodków padła propozycja, żeby rozpocząć jakąś formę rozgrywek drużynowych tej kategorii. W związku z tym, drużyny startujące w DMP mają prawo zgłosić ekipę do DMPŻ - na zasadach ligowych; po meczu DMP odbywa się mecz o DMPŻ (dotyczy to oczywiście drużyn, które do rozgrywek żaków się zgłoszą - nie jest to obowiązkowe).

Zmiany i uzupełnienia RSS


STATUS KOBIET W ROZGRYWKACH
Kobieta startująca w rozgrywkach drużynowych będzie spełniała warunek kadeta - czytaj bez względu na wiek będzie traktowana jak każdy inny zawodnik U16. Oczywiście młodsze zawodniczki mają prawo startować w zawodach kategorii zgodnie z wiekiem.


DOLNA GRANICA WIEKU
Z różnych względów wprowadza się dolną granicę wieku do startu w poszczególnych kategoriach wg schematu maksymalny wiek kategorii minus trzy lata (Mc - 6, Ż6 - bez granicy dolnej); np. Mc: 17-23 lat, J: 15-18, K: 13-16, itd.
Zawodnicy nie spełniający tego warunku mogą startować wyłącznie w charakterze rezerwy toru.


ARKUSZE ZGŁOSZENIOWE I E-PROTOKOŁY
Z roku na rok są one technicznie usprawniane - coraz więcej spraw jest pilnowanych przez system, co utrudnia ewentualne nieprawidłowości, zarówno ze strony klubów jak i BA. Jednakże nadal są kluby, które lekceważą pewne obowiązki - nie spełniają technicznych wymogów, żeby wszyscy zgłoszeni i zatwierdzeni zawodnicy są widoczni na arkuszu/zakładce podlinkowanym na bloga; kto z wypisujących arkusze zgłoszeniowe nie wie o czym mowa, niech (ponownie) ze zrozumieniem przeczyta instrukcję obsługi arkusza zgłoszeniowego.
Aby te praktyki ukrócić, do e-protokołów wszystkich zawodów (z wyjątkiem zawodów żaków) zostanie dodana “funkcja wyboru”, jaka w tym sezonie obowiązuje w e-protokołach zawodów o DMP - będzie można wpisać tylko zawodników zatwierdzonych w terminie i widocznych na stronie ogólnodostępnej.
W minionym sezonie został utworzony arkusz, do którego kluby miały wpisywać osoby będące do dyspozycji przy obsadzaniu arbitrów zawodów. Niewiele klubów się z tego wywiązało; być może dlatego, że pomysł został zatwierdzony już po sporządzeniu arkuszy zgłoszeń klubów do rozgrywek. Od nowego sezonu w arkuszu zgłoszeniowym będzie jeden arkusz/zakładka więcej, służąca do wpisania sędziów.
Info dla osób (zarówno sędziów jak i zawodników) niezrzeszonych w żadnym klubie: powstanie dodatkowy arkusz pod nazwą “niezrzeszeni”, do którego będą wpisani zawodnicy aby można było ich wpisać w e-protokoły z “funkcją wyboru” oraz sędziowie, by trafili na ogólnodostępny spis arbitrów. Niezrzeszeni powinni się zgłosić bezpośrednio do BA.

KWESTIE DYSCYPLINARNE


Na dokonanie uregulowania opłaty za kary, w przypadku otrzymania kary finansowej (kartka lub inna kara obarczona zobowiązaniem finansowym), ukarany będzie miał 30 dni. W przypadku jej nieuiszczenia (należy wysłać potwierdzenie wpłaty w ww. terminie) zawodnik nie będzie miał prawa startu w jakichkolwiek zawodach. Kara dla działacza, opiekuna, klubu - klub (ani drużyna/para ani żaden zawodnik ukaranego klubu) nie będzie mógł wystartować w żadnych zawodach do momentu uregulowania kary. 


Zgłaszanie nieobecności w zawodach indywidualnych:
Zawodnik, który zgłosił się do zawodów indywidualnych na obowiązek się na nich stawić (zgodnie z RSS). Jeśli nie przybędzie na zawody ale zgłosi ten fakt ma szansę uniknąć kary; jedyna oficjalna droga zgłaszania nieobecności to mail na adres organizatora (ten sam, na który obowiązywało zgłoszenie) oraz do wiadomości PFKS - inne zgłoszenia nie będą akceptowane.
Jeśli zawodnik nie stawi się na zawodach, ale zgłosi fakt nieobecności to: 
w przypadku rezygnacji do 5 dni przed turniejem - brak konsekwencji 
2-5 dni - kara 30 zł 
1 (dzień turnieju) - kara 50 zł 
brak jakiegokolwiek zgłoszenia - 70 zł  
Zwolnienie lekarskie (L4), jeśli jest przyczyną nieobecności zawodnika, aby było akceptowalne musi być dostarczone przed zawodami (może być podaną wyżej drogą elektroniczną). Zwolnienie lekarskie jest jedyną możliwością zwolnienia z ww. kar.


Przewiduje się dopisanie do spisu kar możliwości uznania ukaranego za “recydywistę”, co może spowodować zwielokrotnienie kary przewidzianej przez regulamin.

INNE
Podczas każdego Walnego Zebrania Delegatów PFKS wszyscy Trenerzy/Selekcjonerzy Kadr Narodowych będą musieli uzyskać absolutorium (w tajnym głosowaniu). Uzyskane absolutorium będzie aprobatą Delegatów do dalszej pracy konkretnej osoby z daną kadrą.  

SĘDZIOWANIE:
Pozostajemy w kwestii wyznaczania sędziów przez kluby. Nowym obwarowaniem do zgłoszenia się do rozgrywek DMP będzie posiadanie minimum 3 swoich sędziów (minimum 2 z nich nie może być czynnymi zawodnikami). Sędziów należy wpisywać w klubowy arkusz zgłoszeniowy - patrz wcześniejsza informacja.


Pełnienie funkcji sędziego zawodów będzie się wiązało z obowiązkowym szkoleniem i egzaminem, który zostanie przeprowadzony w okresie zimowym w formie webinaru - forma płatna 30 PLN. Osoby chcące pełnić funkcję sędziego nieobecne na webinarze, będą miały możliwość wykupienia nagrania (koszt 100 PLN) oraz zdania egzaminu. Forma egzaminu będzie również elektroniczna.