sobota, 18 lutego 2017

Instruktor sportu speedrowerowego

Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów, zmieniła brzmienie artykułu 41 Ustawy o sporcie z roku 2010.

Po tych zmianach, ww. artykuł brzmi następująco:
1. Zorganizowane zajęcia w zakresie sportu w związku sportowym oraz w klubie sportowym uczestniczącym we współzawodnictwie organizowanym przez polski związek sportowy może prowadzić wyłącznie trener lub instruktor sportu w rozumieniu ustawy.
2. Do zadań trenera lub instruktora sportu należy poza prowadzeniem zajęć, o których mowa w ust. 1 przekazywanie aktualnej wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu treningu sportowego i współzawodnictwa sportowego w danym sporcie.
3. Trenerem lub instruktorem sportu w sportach, w których działają polskie związki sportowe, może być osoba, która:
1) ukończyła 18 lat;
2) posiada co najmniej wykształcenie średnie;
3) posiada wiedzę, doświadczenie i umiejętności niezbędne do wykonywania zadań trenera lub instruktora sportu;
4) nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo, o którym mowa w art. 46-50, lub określone w rozdziale XIX, XXIII, z wyjątkiem art. 192 i art. 193, w rozdziale XXV i XXVI ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm. 40)”.


W związku z tym, że każdy klub powinien mieć w swoich szeregach instruktora/trenera sportu speedrowerowego, a wspomniana ustawa „deregulacyjna” daje Polskiej Federacji Klubów Speedrowerowych, jako instytucji zarządzającej konkretną dyscypliną, prawo nadania tytułu instruktora czy też trenera, zostają podjęte działania w tym temacie.

Przeprowadzony zostanie egzamin (konieczny dla weryfikacji pkt. 3 pp. 3 ww. art.), którego celem będzie zdobycie tytułu instruktora speedrowera; instruktorzy, którzy ukończyli kurs w roku 2010 otrzymają tytuł trenera. Materiały szkoleniowe zostaną dostarczone drogą elektroniczną do wszystkich chętnych, którzy zgłoszą chęć zdobycia uprawnień, które będą poświadczone specjalnie przygotowaną legitymacją.

Koszt uzyskania uprawnień instruktora to 100 PLN.

Do końca miesiąca należy zgłosić taką chęć do BA: biuro.pfks@gmail.com – imiennie (może być zbiorowo z klubu), podając adres e-mail, w celu przesłania materiałów i kolejnych instrukcji, terminów, itp.

Aby otrzymać uprawnienia, poza zdaniem egzaminu, należy dostarczyć (sposób i termin dostarczenia zostanie podany później) następujące dokumenty:
- zdjęcie legitymacyjne + informacja o dacie i miejscu urodzenia
- kopię dokumentu poświadczającego wykształcenie średnie (świadectwo szkolne)
- oświadczenie o niekaralności zgodnego z treścią pp. 4 punktu 3 ww. artykułu

Całość projektu koordynuje Kol. Arek Słysz i ewentualne pytania należy kierować bezpośrednio do niego.