poniedziałek, 7 kwietnia 2014

PUCHAR POLSKI 2014 - kolejne informacje

Jak to było wielokrotnie sygnalizowane, w sezonie 2014 będą prowadzone rozgrywki o DPP i IPP. Rozgrywki te mają stanowić „jakościowy produkt polskiego speedrowera” – mają stać na jak najwyższym poziomie, byśmy mogli pokazać, że speedrower jest widowiskową dyscypliną, którą warto zainteresować „branżę” oraz podjąć próby pozyskania nowych sponsorów.

Zarysowuje się kształt i regulamin tych rozgrywek. Niniejszym podaje się do wiadomości już ustalone szczegóły.



DRUŻYNOWY PUCHAR POLSKI (poniższe, odpowiednio „popunktowane”, znajdzie się w aneksie 2014).

·         W DPP 2014 startuje siedem zespołów: Bydgoszcz, Częstochowa, Gniezno, Kalety, Leszno, Ostrów i Toruń.
·         Na sezon 2014 zostały zaplanowane cztery rundy DPP: w Bydgoszczy, Kaletach, Częstochowie i Lesznie.
·         Każda runda składa się z trzech turniejów: dwóch eliminacji rozgrywanych wg systemu D/3d/18b oraz finału rozgrywanego wg systemu D/4d/16b.
·         Aktualny lider klasyfikacji DPP nie startuje w turniejach eliminacyjnych. W obu turniejach eliminacyjnych startują pozostałe drużyny wg schematu: w eliminacji A starują drużyny zajmujące w aktualnej klasyfikacji DPP przed turniejem miejsce drugie, piąte i siódme, w eliminacji B – trzecie, czwarte i szóste.
o   W pierwszej rundzie ww. kolejność ustala się na podstawie  klasyfikacji DPP za ubiegły sezon. Na pierwszą rundę sezonu 2014 została ona ustalona następująco: 1. Leszno, 2. Toruń, 3. Ostrów, 4. Gniezno, 5. Częstochowa, 6. Kalety, 7. Bydgoszcz; wobec czego Leszno już jest w finale bydgoskiego turnieju, w eliminacji A startują: Toruń, Częstochowa i Bydgoszcz, a w eliminacji B: Ostrów, Gniezno i Kalety.
·         Z turniejów eliminacyjnych do finału (poza aktualnym liderem klasyfikacji DPP) awansują ich triumfatorzy oraz jedna drużyna z drugiej pozycji, która zdobyła większą liczbę punktów; w przypadku równej liczby punktów o awansie decydują ogólne kryteria zawarte w RSS.
·         We wszystkich rundach drużyny zdobywają punkty do klasyfikacji DPP wg zajętych miejsc w poszczególnych rundach:
o   Drużyny, które w eliminacjach zajęły trzecie miejsca otrzymują po jednym punkcie (drużyna z wyższą liczbą punktów zajmuje szóste miejsce w rundzie, z niższą – siódme; w przypadku ich równości – ogólne kryteria RSS);
o   Drużyna z drugiego miejsca w eliminacji, która nie awansowała do finału rundy otrzymuje dwa punkty;
o   Drużyny startujące w finale rundy otrzymują punkty za miejsca w nim zajęte: I m. – 10 pkt., II m. – 8 pkt., III m. – 6 pkt., IV m. – 4 pkt.
·         W przypadku równej liczby punktów po czterech rundach o miejscach 1 – 3 decyduje wyścig dodatkowy wg zasad MRSS, o pozostałych miejscach decydują ogólne kryteria RSS.



INYWIDUALNY PUCHAR POLSKI

Zaplanowany został dla stałej „grupy” zawodników plus ewentualne dzikie karty na pojedyncze zawody. Wobec tego prosimy, by do 21 kwietnia 2014 (Poniedziałek Wielkanocny), do godz. 23:59 zgłaszać zawodników chętnych do wzięcia udziału w całym cyklu – zaproszenie jest szczególniej adresowane do zawodników reprezentujących kluby spoza ww. siódemki stałych uczestników DPP. W przypadku większej liczby zgłoszeń, niż zaplanowano, zostaną zastosowane pewne ograniczenia.

Same rozgrywki o IPP będą wyglądały analogicznie do rozgrywek o … Indywidualne Mistrzostwo Bydgoszczy pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX w. (była to formuła GP – również czterorundowa) – formuła „przerobiona w praniu” – była atrakcyjna i widowiskowa; pora sprawdzić czy … wytrzyma próbę czasu.

W każdej z czterech rund startuje 26 zawodników podzielonych na dwie trzynastki (I/13z/13b – tradycyjnie rozgrywane naprzemiennie); podział który zawodnik trafia do której trzynastki jest odgórnie ustalony wg „klucza”. Zawodnicy, którzy zajmują miejsca 5 – 13 w obu „półfinałach” kończą rywalizację zdobywając określoną wg zajętych miejsc liczbę punktów. Zawodnicy z miejsc 1 – 4 startują w półfinałach, a następnie w małym i dużym finale (wszystko jest z góry wiadome – są odpowiednie „klucze”; zawodnik w każdym momencie wie „o co jedzie”) – zdobywając punkty do klasyfikacji za zajęte miejsca 1 – 8. Całość rundy to 30 wyścigów: 2 x 13 + 2 półfinały + mały finał + FINAŁ.


Szczegóły (wszystkie „klucze” i punktacja) ww. systemu zostaną podane w momencie, gdy będzie wiadomo, że będzie tylu chętnych, żeby w każdej rundzie wystartowało 26 zawodników; jeśli liczba chętnych będzie niewystarczająca – trzeba będzie szukać innego rozwiązania.