niedziela, 24 marca 2019

Kolejna porcja ważnych informacji przedsezonowych

PRZYPOMNIENIE REGULAMINOWE

RSS jednoznacznie reguluje termin rozliczeń finansowych - jest to 14 dni przed rozpoczęciem rozgrywek. W tym roku datą rozpoczynającą sezon jest niedziela 14.04.2019, wobec czego terminem wszelkich regulacji (wpisowe, zaległości zarówno wobec PFKS jak i innych podmiotów) jest niedziela 31.03.2019.



SYSTEM NA STRAŻY PRZESTRZEGANIA REGULAMINU (przynależność klubowa)

Jak zapewne zostało zauważone, nastąpiły pewne techniczne zmiany w arkuszach zgłoszeniowych (kto ze zrozumieniem przeczytał instrukcję obsługi nie powinien być teraz zaskoczony), które niosą pewne techniczne konsekwencje w "unowocześnionych" protokołach zawodów o DMP (istnieje szansa, że wkrótce również i innych).
Ponieważ różnie bywało z kwestiami zatwierdzeń zawodników (bywały niedociągnięcia zarówno po stronie klubów, jak i BA), od tego roku tej kwestii "przypilnuje system". Już zostały przygotowane protokoły na pierwszą rundę DMP i zostały udostępnione wszystkim klubom w nich uczestniczącym (każdy na swój mecz). Do protokołu została dołączona instrukcja obsługi. Sugeruje się dokładne zapoznanie z nią; można go też technicznie wypróbować.
Powyższa informacja zostaje podana, aby każdy zdążył pozamykać kwestie zatwierdzeń zawodników (w tym transferowe i związane z wypożyczeniami) w regulaminowych terminach, bo w przypadkach niedotrzymania kwestii regulaminowych, w tym przede wszystkim terminów, konsekwencją będzie techniczny brak możliwości wpisania zawodnika do protokołu meczowego.



KWESTIE SĘDZIOWSKIE

Temat dotyczący zmian w wyznaczaniu sędziów został opisany w poprzednim poście - patrz niżej.
Uprasza się, aby wszystkie kluby, w miarę swoich możliwości, podały osoby, które będą mogły być brane pod uwagę przy ustalaniu obsady. W tym celu został przygotowany arkusz, w który wszystkie kluby powinny wpisać dane swoich arbitrów (każdy klub ma dostępną jedną zakładkę dla siebie, a zakładka "zbiorcza" została podlinkowana do strony "sezon 2019").
Zostały przygotowane "wytyczne dla sędziów" (interpretacja i uzupełnienie kwestii regulaminowych) - dokument google z nimi został podlinkowany w zakładce "statut i regulaminy". Uprasza się sędziów, aby się z nim zapoznali i się do tego stosowali.



UZUPEŁNIENIE (z przesunięciem) W KALENDARZU ROZGRYWEK

Wraca do kalendarza, pierwotnie pominięty, termin czwartej rundy Pucharu Polski (DPP & DPPJ) - niedziela 19 maja 2019. Od razu nastąpiła zmiana kolejności miejsc dwóch rund: pierwsza (właśnie 19.05) odbędzie się w Żołędowie, a ostatnia (nd. 29.09) w Poczesnej.
Powyższe zostało naniesione w kalendarzu rozgrywek w zakładce "sezon 2019".


niedziela, 3 marca 2019

Ważne informacje dotyczące nadchodzącego sezonu, w tym uchwalone podczas Walnego Zebrania Delegatów

W niedzielę 10 lutego 2019 miało miejsce Walne Zebranie Delegatów PFKS - najwyższa władza naszej dyscypliny. Uczestniczyło w nim 13 osób; ewentualne pytania o brak zaangażowania oraz taką a nie inną sytuację wizerunkową speedrowera należy kierować do … nieobecnych.


Poza oczywistymi zmianami w regulaminie, o których była mowa wcześniej, w tym uchwalonym na ubiegłorocznym Walnym Zebraniu (tymi dotyczącymi wykreślenia IPP, dopisania DPPJ, a także zmian systemu rozgrywania IMPJ i DMPJ) uchwalono kilka nowych spraw związanych z nadchodzącymi rozgrywkami o DMP.


Największym problemem stanu naszej dyscypliny są sędziowie, a właściwie ich deficyt. Zgodnie stwierdzono, że główną winę ponoszą kluby uczestniczące w poszczególnych rozgrywkach (obecni na zebraniu mówili to również o sobie, zachęcając nieobecnych do spojrzenia w lustro) wywierając na sędziów presję i skutecznie zniechęcając ich do prowadzenia zawodów. Aby ten proces odwrócić - czyt. zatrzymać obecnych sędziów, a także zachęcić nowych arbitrów - uchwalono kilka spraw, które mają na celu zwiększyć motywację, ale również ułatwić pracę sędziemu podczas zawodów oraz zmusić większą liczbę osób do odpowiedzialności za obsadę sędziowską.

Stawki sędziowskie obowiązujące w sporcie speedrowerowym wyglądają bardzo przyzwoicie, porównując je z innymi dyscyplinami. Jednakże stwierdzono, że deficyt sędziowski jest tak duży, że należy podnieść kwotę ekwiwalentu sędziowskiego brutto za zawody o DMP - z obecnych 140 do 200 zł.

Aby pomóc sędziemu w ocenie sytuacji na torze uchwalono obowiązek rejestracji video - namiastka systemu VAR/challenge. W dobie obecnej technologii nie jest to problemem - średniej jakości smartfon posiada przyzwoite parametry jakości zapisu obrazu. Obowiązują następujące zasady “systemu”:
  • Temat obowiązuje wyłącznie w rozgrywkach o DMP; w innych zawodach jako dowolny, wyłącznie do rozstrzygnięcia pomiędzy organizatorem zawodów, a arbitrem.
  • Obowiązek wyznaczenia osoby nagrywającej przebieg poszczególnych wyścigów należy do gospodarza - braki lub błędy ocenione przez arbitra jako celowe zostaną obwarowane karami dla organizatora (zostaną umieszczone w aneksie na sezon 2019).
  • Stanowisko (konkretne miejsce) osoby prowadzącej nagranie wyznacza arbiter wg własnego uznania i ma prawo do zmiany tego miejsca w trakcie meczu.
  • Arbiter ma prawo zmienić podjęta pierwotnie decyzję po obejrzeniu materiału.
  • Drużyny mają prawo do żądania od arbitra video-weryfikacji na zasadach obowiązujących w siatkówce - każdy zespół ma prawo do dwóch prób “zmiany decyzji” podczas meczu; w przypadku gdy okaże się, że decyzja arbitra zostanie zmieniona na korzyść zgłaszającego, próba nie zostaje policzona jako wykorzystana (w siatkówce takie limity są na każdy set meczu).

Wyznaczanie sędziów na zawody o DMP nie będzie należało do jednego z członków CKS, a do innego, trzeciego, klubu uczestniczącego w tych rozgrywkach.
Przykład: za wyznaczenie arbitra neutralnego (!) na mecz Mustang vs. Orzeł odpowiada klub TSŻ; w praktyce oznacza to tyle, że klub z Torunia ma dwie możliwości: wysłać swojego sędziego na mecz, lub dogadać się z dowolnym innym arbitrem, np. z Bydgoszczy, bo ma blisko, aby te zawody poprowadził (brak wyznaczonego arbitra obciąża TSŻ - w aneksie zostanie wyznaczona kara finansowa).
W przypadku porozumienia między klubowego dotyczącego wzajemnego sędziowania (to prawo nadal przysługuje) należy powiadomić klub wyznaczający arbitra.


Padła również propozycja dotycząca promocji speedrowera. Jej realizacja będzie obowiązkowa dla rozgrywek o DMP. Gospodarz meczu ma obowiązek udostępnić na ogólnodostępnym swoim profilu w mediach społecznościowych materiał video z przebiegu zawodów; może zostać wzbogacony o wywiady z uczestnikami zawodów. Można wykorzystać to samo “źródło obrazu” co w “systemie VAR”. Materiał powinien zostać zamieszczony najpóźniej wieczorem w dniu po zawodach.
Linki do oficjalnych profili klubów należy nadesłać do BA, aby można je było umieścić na BLOGu.



Przygotowano ostateczną wersję kalendarza rozgrywek, z uwzględnieniem “rozkładu jazdy” rozgrywek o DMP - patrz zakładka “Sezon 2019”.
Wyjaśnienie dotyczące rund Pucharu Polski: ponieważ zgłosiły się tylko trzy kluby chcące gościć te rozgrywki, odbędą się tylko trzy rundy.

Wyjaśnienie dotyczące układu spotkań o DMP: z powodu budowy budynku przy torze, ekipa Szawera będzie miała mocno ograniczony dostęp do własnego toru, co uniemożliwia im organizację imprez u siebie w okresie 25.04, aż do MŚ, w związku z tym w tym czasie rozegra swoje mecze na wyjazdach - zostały pozmieniane miejsca zawodów, a także kolejność kolejek w rundzie rewanżowej.